fbpx

Atrakcje Podkarpacia

Atrakcje Podkarpacia – co warto zobaczyć na Podkarpaciu?

Podkarpacie jest terenem, który oferuje całe mnóstwo rozmaitych atrakcji. To właśnie tutaj w każdym kącie czai się niezwykła przyroda. Mamy także niebywałą okazję zobaczyć zamki, które słyną w całym kraju. Planując kilkudniową wycieczkę, warto dowiedzieć się, które urokliwe, a zarazem tajemnicze miejsca koniecznie powinny znaleźć się na naszej liście. Podkarpacie za sprawą pięknych parków narodowych, rzadko spotykanych gatunków flory i fauny, górskich szczytów cieszy się sporym zainteresowaniem turystów. Bez wątpienia trzeba na własne oczy zobaczyć malownicze krajobrazy tego regionu. Na Podkarpaciu znajdują się także kościoły, skanseny, dwory, które na myśl przywołują odległe czasy.

Bieszczady

Osoby, które wybierają się na Podkarpacie, przeważnie decydują się na wyjazd w Bieszczady. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że w Bieszczadach czeka mnóstwo atrakcji, jednak skupiając się wyłącznie na górskiej turystyce, możemy przegapić wiele skarbów regionu. Na naszej stronie można znaleźć całe mnóstwo najciekawszych atrakcji na Podkarpaciu wraz z ich szczegółowym opisem. Warto dodać, że Bieszczady to jedne z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej dzikich gór w Polsce. To właśnie tutaj zobaczymy łagodne zbocza i połoniny.

Rezerwaty przyrody na Podkarpaciu

Będąc na Podkarpaciu, koniecznie musimy odwiedzić tutejsze rezerwaty przyrody. Z Jeziorek Duszatyńskich, które powstały w 1907 roku w wyniku długotrwałych deszczy słynie rezerwat Zwiezło. Do ciekawych atrakcji należą również Potok Olchowaty, Główny Szlak Beskidzki (od Komańczy po Chryszczatą). Do popularnych terenów należy rezerwat Prządki, który jest określany rezerwatem geologicznym przyrody nieożywionej. To tutaj występują ciekawe twory skalne, które powstały w wyniku erozji. Ich wysokość sięga nawet 20 metrów.

Jeśli należymy do fanów nietuzinkowych gatunków fauny i flory, warto udać się do Arboretum w Bolestraszycach, Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych i Centrum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej. Na Podkarpaciu znajduje się też wiele ciekawych zamków, skanseny, zabytkowe kościoły i dwory. Bardzo wiele z nich zostało umieszczonych na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawe kościoły i budowle na Podkarpaciu

Do ciekawych kościołów na Podkarpaciu należy ten w Haczowie. Pochodzi z I połowy XV wieku i jest największym drewnianym kościołem gotyckim w Europie. Cenne jest także jego wyposażenie – piętnastowieczne rzeźby, barokowy ołtarz czy kamienna chrzcielnica.

Do ciekawych budowli należy dodać: zespół zamkowy rodu Lubomirskich w Łańcucie, zamek w Krasiczynie, pałac Łosiów w Narolu, pałac Dzieduszyckich w Zarzeczu czy Dwór Kombornia w Korczynie. Ten ostatni sięga czasów Kazimierza Wielkiego, a sam dwór miał pierwotnie charakter obronny. Na uwagę zasługują przede wszystkim otaczające dwór malownicze stawy. Obecnie w dworze mieści się SPA oraz hotel, który został wpisany do programu Heritage Hotels Poland.

Inne ciekawe miejsca na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu znajdziemy także mnóstwo innych atrakcji. Przede wszystkim warto zobaczyć Centrum Dziedzictwa Szkła, które stanowi wspaniałą wycieczkę po szklanym świecie, Zootechniczny Zakład Doświadczalny w Odrzechowej, w którym organizowane są rajdy konne, a także ośrodek garncarski w Medyni Głogowskiej.

Warte uwagi są również: muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Muzeum Historyczne Pałac w Dukli, najwyższa w Polsce zapora wodna na Jeziorze Solińskim, Winnica Widokowa w Komborni, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy, Skansen Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej, Kiczera SKI.