fbpx

Atrakcje w Bieszczadach – czyli co warto zobaczyć w 2019 roku?

Wycieczka w Bieszczady – co warto zobaczyć?

Bieszczady przepięknie prezentują się o każdej porze roku. Wiosną przyroda budzi się do życia i możemy podziwiać przepiękne krajobrazy, latem, gdy pogoda sprzyja, warto wybrać się na górskie wędrówki. Wieczorami możemy podziwiać przepięknie rozgwieżdżone niebo. Z kolei jesienią możemy obserwować bieszczadzkie zwierzęta, ogrzać się przy ognisku czy posłuchać muzyki w okolicznych barach. Choć mróz daje w kość, to właśnie zimą w Bieszczadach są najpiękniejsze krajobrazy. Warto na własne oczy zobaczyć atrakcje Bieszczad pod białą pierzyną.

Jesień w Bieszczadach 2019

Co zobaczyć w Bieszczadach?

Wiele osób zastanawia się nad tym, co zobaczyć w Bieszczadach – szczególnie wtedy, gdy wybieramy się jedynie na weekendową wycieczkę, a chcemy odkryć najciekawsze atrakcje. Przede wszystkim, o ile warunki pogodowe pozwalają, warto wybrać się na Tarnicę. To najwyższy szczyt Bieszczad – 1346 m n.p.m. Do wyboru mamy dwa szlaki – czerwony lub niebieski. Decydując się na szlak czerwony, rozpoczynamy wyprawę w Ustrzykach Górnych. Kolejno idziemy przez Szeroki Wierch, przełęcz pod Tarnicą, Halicz, Rozsypaniec, Wołosate. Szlak niebieski rozpoczyna się w Wołosatem. Następnie prowadzi przez przełęcz pod Tarnicą do Bukowego Berda. 

Połoniny

Kolejnym punktem na mapie mogą być Połoniny. Pomiędzy dolinami Wołosatego i Prowczy znajduje się Połonina Caryńska. Alternatywą na dłuższą wędrówkę jest Połonina Wetlińska. Niegdyś – aż do roku 1945 – służyła jako pastwisko. Obecnie znajduje się w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego i z tego względu jest objęta ochroną. 

Siekierezada

Wymieniając atrakcje w Bieszczadach, warto wspomnieć o Siekierezadzie. To już kultowe miejsce w tym rejonie. Sama nazwa tej knajpy nawiązuje do powieści Edwarda Stachury wydanej w 1971 roku. Główny bohater książki zatrudnia się jako drwal w głuszy. Żyje mija mu na ciężkiej pracy i zakrapianych wieczorach. To niezwykle ciekawa historia o plusach i minusach prostego życia. Sam wystrój knajpy Siekierezada odwołuje się do powieści Stachury. We wnętrzu zobaczymy siekiery, dzieła lokalnych artystów oraz diabły. Goście chwalą sobie grzane piwo oraz domowe wino, które smakuje, jak żadne inne na świecie. Co istotne, można także wybrać się do knajpy na wieczory poezji śpiewanej. 

Chatka Puchatka

Żadna wycieczka w Bieszczady nie może się odbyć bez wizyty w Chatce Puchatka. To schronisko, które jest położone najwyżej w Bieszczadach. Mieści się na Połonine Wetlińskiej na wysokości 1228 m n.p.m. Wędrowcy zatrzymują się tutaj najczęściej po to, by zjeść własny posiłek, napić się kawy czy herbaty. W razie potrzeby można tu także przenocować. 

Ursa Maior

Browar Ursa Maior to jedyny browar w Bieszczadach. To właśnie tutaj powstaje ponad kilkanaście gatunków regionalnego piwa. Warto także wybrać się na wycieczkę, podczas której mamy możliwość zwiedzenia wnętrza Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa Ursa Maior. Poznamy tajniki warzenia piwa, dowiemy się, jak powstaje. Oczywiście dodatkowym plusem jest możliwość degustacji. 

Park Gwiezdnego Nieba

Park Gwiezdnego Nieba to prawdziwa gratka dla wszystkich romantyków. Żyjąc w biegu, często zapominamy o obserwowaniu gwiazd. Ciekawostką jest fakt, że Bieszczady są jednym z najciemniejszych miejsc w naszym kraju, a nawet w Europie. Sam Park Gwiezdnego Nieba “Bieszczady” obejmuje tereny Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Doliny Sanu i Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Jego misją jest ochrona przed zanieczyszczeniem świetlnym, dlatego możemy podziwiać piękno kosmosu właśnie z tego miejsca. 

Jezioro Solińskie

Jezioro Solińskie zwane jest bieszczadzkim morzem. Jego głównym celem jest ochrona przed powodzią oraz zasilanie hydroelektrowni. W okresie letnim warto wybrać się w to miejsce, by wypocząć, leżąc na leżaku. Mamy także możliwość pływania kajakami, rowerkami wodnymi, opalania się czy żeglowania. W okolicy znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego, więc nie ma problemu z jego zdobyciem. Jeśli już wybieramy się nad Jezioro Solińskie, warto udać się nad zaporę. To właśnie do niej prowadzi deptak, na którym znajdują się liczne stragany z rozmaitymi pamiątkami. 

Park Miniatur

Park Miniatur, czyli Centrum Kultury Ekumenicznej, znajduje się w Myczkowcach na terenie ośrodka Caritas. To właśnie tutaj można podziwiać makiety drewnianych cerkwi i kościołów. Jeśli ktoś interesuje się architekturą sakralną, koniecznie powinien odwiedzić to miejsce. Zobaczymy ponad 150 makiet świątyń z pogranicza polsko-słowacko-ukraińskiego. 

Korbania

Korbania to szczyt w Bieszczadach Zachodnich. Znajduje się niedaleko Soliny – w Bukowcu. To niepozorna góra, którą koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy. Prowadzi do niej m.in. zielony szlak, a droga na szczyt zajmuje ok. 1,5 godziny. Samo podejście jest dosyć strome. Na szczycie wieży znajduje się drewniana platforma, a widok z niej dosłownie zapiera dech w piersiach. Po jednej stronie doskonale widać Połoniny, obok Otryt, na wprost Jezioro Solińskie. Przy samej wieży znajduje się ława oraz stoły, gdzie można zorganizować piknik. To świetna rozrywka – szczególnie dla rodzin z dziećmi. Przy okazji można zaaranżować krótką lekcję geografii. Wystarczy wyjąć mapę i spróbować odgadnąć szczyty, które widzimy ze szczytu.

Jak widać, Bieszczady mają naprawdę wiele do zaoferowania. W zależności od tego, jak lubimy spędzać czas, wybierzemy mnóstwo atrakcji. Szczególnie dobrym wyborem będzie aktywna rozrywka, a wspaniałe widoki zrekompensują nam trudną drogę na szczyty.